Za nami kolejna edycja nowodworskiej Nocy Muzeów. Ach, cóż to był za wieczór! Do Muzeum Żuławskiego powróciły duchy dawnych mieszkańców miasta i regionu.

FOTORELACJA >>

Wyjątkowość wieczoru można było zobaczyć już zbliżając się do Żuławskiego Parku Historycznego. Rozświetlony barwnymi kolorami budynek przyciągał tej nocy wzrok wszystkich. Niezrażeni upałami ani piłkarskimi emocjami z jakimi w tym dniu “rywalizowała” nowodworska Noc Muzeów, pierwsi zwiedzający czekali pod muzeum jeszcze na długo przed oficjalnym rozpoczęciem wydarzenia.

Magiczna atmosfera wieczoru unosiła się również we wnętrzach Muzeum Żuławskiego. Tu na gości wydarzenia czekał spektakl “Duchy Muzeum” w reżyserii Krzysztofa Kowalskiego, a którego autorkami scenariusza były Mariola Mika i Kamila Ziętek. W rolę duchów dawnych mieszkańców miasta i regionu, wcielili się:

  • Emil Joseph Krieg - Maciej Makowski
  • Michael Loitz - Łukasz Kępski
  • Peter Stobbe - Grzegorz Kawiński
  • David Schellenberg - Wieniek Nabrzyski
  • Żona Schelenberga - Beata Olenkiewicz
  • Peter Loewen - Szymon Paczkowski
  • Uczeń Petera Loewena - Julia Mika
  • Dziewczynka osadniczka - Lena Ziętek
  • Osadniczka - Paulina Fortas

Mieszkańcy i turyści w latarniami w dłoniach przemierzyli muzealne korytarze pogrążone w nocnych ciemnościach. W atmosferze tajemniczości duchy dawnych Żuławiaków dzieliły się z gośćmi muzeum opowieściami o historii krainy delty Wisły.

To oczywiście nie koniec atrakcji jakie tego dnia czekały na uczestników nowodworskiej Nocy Muzeów. Przez cały wieczór na gości czekały dwie wystawy. W sali szklanej można było zapoznać się z historią i działalnością Klubu Nowodworskiego. Stowarzyszenie obchodzi w tym roku swój okrągły jubileusz, a na wystawie "Klub Nowodworski - 30 lat budowania żuławskiej tożsamości" wspominamy najważniejsze wydarzenia z jego działalności. Z kolei w sali dwukolumnowej zaprezentowano obrazy z serii "Dziennik Żuławski" autorstwa malarki Rity Staszulonok. Warto dodać, że prace są dostępne dla zwiedzających do piątku 25 czerwca. Do tego Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański przygotowała prezentację najlepszych publikacji regionalnych.

O wyjątkową muzyczną atmosferę wieczoru zadbali Ewelina Stroynowska, Andżelika Duczek, Anna Gnyś oraz Tomasz Stroynowski. Kameralny muzyczny performens złapał za serca zagromadzoną publiczność, a płynących z niezwykłych dźwięków emocji nie można było przez długi czas wyrzucić ze swojej duszy.

Noc Muzeów nie mogła się również odbyć bez nocnego zwiedzania Żuławskiego Ośrodka Kultury. W ten jeden wieczór można było poznać największe tajemnice pierwszego, powojennego domu kultury w Polsce.

Dziękujemy całej ekipie aktorów za zaangażowanie i fantastyczną atmosferę, naszym niezastąpionym partnerom Żuławskiemu Ośrodkowi Kultury, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański oraz Gminie Nowy Dwór Gdański, wolontariuszom, którzy pomagali przy organizacji i obsłudze wydarzenia: Jolanta Woźna, Szymon Klein, Przemysław Siwicki, Kinga Kozłowska, Wiktoria Rogalska oraz ekipie Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim z Anią Pająk na czele za wsparcie promocyjne.

A przede wszystkim dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, entuzjazm i docenienie naszej pracy! To dla nas największa nagroda i motywacja do dalszych działań.

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846