Grupa producencka Lud Hauza szykuje się do premiery nowego albumu. “Nowa Muzyka Żuławska” to muzyczna podróż po dziedzictwie, historii i krajobrazie regionu Delty Wisły. To tryfty, poldery, gmerki i laubzekiny zapisane w dźwiękach.

Dźwiękami możemy opowiedzieć wiele historii. Muzyka pozwala wyrazić nasze emocje, uczucia, spostrzeżenia czy opinie. Może stać się głosem nie tylko pojedynczego człowieka, ale też głosem całych pokoleń. Ale czy dźwiękami można opowiedzieć o regionie?

Nowa Muzyka Żuławska to najprawdopodobniej pierwsza ścieżka dźwiękowa stworzona dla krainy geograficznej, a na pewno dla Żuław. Projekt łączy w sobie inspiracje przestrzenią Żuław między początkiem osadnictwa a XXI wiekiem. Lata zbierania, słuchania, nagrywania i myślenia o Żuławach, w tym albumie będą miały swój finał.

Premiera Nowej Muzyki Żuławskiej została zaplanowana już na 30 września. Tego dnia muzyka będzie dostępna na stronie bandcampowej zespołu (www.ludhauza.bandcamp.com).

Wersję CD płyty będzie dostępna już 9 i 15 października na dwóch premierowych odsłuchach albumu. 9 października spotykamy się po prawej stronie Wisły, w historycznej stolicy Żuław - Nowym Dworze Gdańskim. Zapraszamy do Żuławskiego Parku Historycznym, który jest partnerem i dobrym duchem wydawnictwa. Na spotkaniu będziemy prezentować Nowa Muzykę Żuławską, opowiadać historię jej powstania i rozmawiać o planach prawykonań płyty.

Z kolei 15 października spotykamy się po lewej stronie Żuław, w Gminie Cedry Wielkie, a konkretnie w przestrzeni przepięknego domu podcieniowego w Miłocinie, którego gospodarzem jest Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich.

Na płycie znajdziemy w sumie osiem utworów zainspirowanych jedną z najciekawszych krain geograficznych w Polsce, która poprzez swoje nieoczywiste piękno i dziedzictwo jest często określana “krajobrazem dla konesera”. Ponadto, twórcy zakładają dwa dodatkowe utwory, które znajdą się na specjalnym wydaniu albumu w wersji winylowej. Wtedy też płyta pojawi się na platformach streamingowych. W nagraniach udział wzięli członkowie grupy producenckiej Lud Hauza w składzie: Cyprian Wieczorkowski (pomysłodawca projektu i Żuławiak), Dawid Gorgolewski, Agata Jasińska, Paweł Szewczyk, Anna Szewczyk (laureatka nagrody Pro Bono Poloniae) oraz kompozytorka i pianistka Anna Rocławska-Musiałczyk (laureatka nagrody Fryderyka).

Płyta ukaże się nakładem wydawnictwa Osso Publisher, którego organizatorem jest Fundacja Pruszczanie.pl i Fundacja Port Art. Współwydawcami płyty są: Gmina Nowy Dwór Gdański, Gmina Cedry Wielkie, Gmina Nowy Staw oraz Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich.

Do płyty dołączony został specjalnie przygotowany dla tego wydawnictwa słowniczek pojęć związanych z Żuławami. Będzie on dostępny również w wersji cyfrowej. Tekst przygotowała Mariola Mika, zredagowała Kinga Dobrodziej-Szymczyk, a całość opatrzona została zdjęciami Marka Opitza. Słowniczek ma pomóc w poprawnej definicji tytułów utworów, które znajdziemy na płycie. Dzięki temu album będzie ciekawą pozycją nie tylko dla osób już związanych z regionem, ale również dla tych, które dopiero poznają tereny Delty Wisły.

To jednak nie wszystko. Powstanie także kilka ciekawych formatów wydawniczych z różnymi niespodziankami, których jedynym motywem przewodnim są Żuławy. Za projekt komunikacji wizualnej wszelkich formatów związanych płytą Lud Hauza, Nowa Muzyka Żuławska odpowiedzialne jest studio projektowe Wiercany.com. Planowane jest wydanie klasycznej płyty CD w ekopacku z dostępem poprzez kod QR do materiałów w wersji cyfrowej, digipack z CD i rozbudowanym materiałami drukowanymi w booklecie wraz z dostępem do materiałów cyfrowych. Dodatkowo powstać ma specjalna edycja winylowa, rozszerzona o nowe utwory, kaseta dla fanów brzmienia taśmy i box z Nową Muzyką Żuławską. W planach jest także powstanie specjalnie skomponowanego i warzonego piwa poświęconemu utworowi Mamgielnia, według wyjątkowego przepisu prosto z Gospody Mały Holender. Dołączony kod QR pozwoli równocześnie cieszyć się dźwiękiem oraz smakiem. Twórcy chcą stworzyć też makatkę lub ściereczkę, którą niektórzy użyją jako ozdoby, a inni do przetarcia naczyń po myciu. Rzecz ładna i praktyczna, jak planowana torba, kubek, czapka, magnesy oraz pocztówki dźwiękowe i ubrania, które również poprzez kod QR przeniosą nas dźwiękowo na Żuławy. Wyjątkowym formatem będą również ręcznie malowane flizy z kobaltowymi grafikami, a także duże plakaty z cyfrowym dostępem do albumu Lud Hauza.

 

 

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846