Za nami wspaniała Europejska Noc Muzeów w Nowym Dworze Gdańskim. W tym roku połączona z jubileuszem 30 lat Muzeum Żuławskiego. Było wszystko, czego potrzeba: tort, przemówienia, dużo ciepłych słów, a co najważniejsze – nowa kadra przewodników.

To oni wcielili się w tym roku w dobre duchy naszego Muzeum i licznie odwiedzającym placówkę Gościom opowiadali o jej skarbach. A było o czym! Historia uratowanego przez członków Klub Nowodworski ostatniego wiatraka odwadniającego na Żuławach to scenariusz niczym na dobry film. Nie zabrakło emocjonalnych opowieści o makiecie przedwojennego Tiegenhofu, klucza z domu rodziny Korella, czy saniach w Tui.

Wisienkami na torcie były dotychczas niepokazywane obiekty: bogato zdobiony zeszyt z zadaniami matematycznymi pochodzący z 1794 r. ze wsi Tiegenhagen (dziś Cyganek/Żelichowo) oraz przedmioty z czasów kultury pucharów lejkowatych – amfora wotywna i fragment toporka.

Na salach kamienia i drewna jak zwykle odbywały się warsztaty dla najmłodszych gości naszego muzeum. A ci nieco starsi mogli poćwiczyć kaligrafię i zapoznać się z regionalnymi publikacjami, które przygotowała dla nas Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański.

Nie zabrakło również corocznych wykładów oraz elementu artystycznego. W tym roku był to występ zespołu “Ancyjas”.

Dziękujemy wszystkim za obecność, a w szczególności naszym nowym przewodnikom. Byliście wspaniali! Do zobaczenia za rok!

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846